A tavaly november bejelentett Áfa csökkentés hatására lendületet kapott a lakásépítés, előkerültek a tervek a fiókokból, és elkezdték szervezni a projekteket a lakásépítők.
A 2-3 éven belüli megépítésre tervezett lakások száma 3-4.000 db közötti számra tehető, de ebből csak 10-15% az, ami már jelenleg is épül.
Most nagyon szerencsés helyzetben vannak azok az ingatlanfejlesztők, akik már építhetik a lakásokat.
Ezek jellemzően már az Áfa csökkentés bejelentése előtt meglévő építési engedéllyel rendelkező projektek vannak ebben a stádiumban, (mint pl. ez az angyalföldi építkezés)
Mekkora a kereslet az új lakások iránt?
Az utóbbi években a kínálat beszűkült, a kereslet viszont megnövekedett,
Az induló építkezésekben leköthető lakások viszont feldobták a kínálatot, ami így sokkal színesebb és érdekesebb lett, ezért nagyon sokan érdeklődnek az új lakások iránt.
- A piac ki van éhezve az új építésű lakásokra, hiszen az utóbbi években alig indultak új építkezések.
- A jelenleg kedvező feltételekkel elérhető lakáshitelek-, - a vissza nem térítendő állami támogatásként elérhető CSOK-kal kiegészítve a
2000-es évek elejeihez hasonló optimista hangulatot alakított ki az új építésű lakások piacán, amely kissé árfelhajtó hatással is járt, habár még nem lehet tudni, hogy ez a kereslet valós vételi szándékot jelent-e.
Mikor akadnak vevőre az új lakások, igaz-e, hogy már a tervezőasztalon eladják őket?
A már folyamatban lévő építkezésekben lévő lakások jó eséllyel elkelnek, mire az építkezés befejeződik.
Jelenleg a piaci kínálat nagyobb része még csak terv asztalon van, tehát víziókat lehet vásárolni, de a regisztráció (vagy előértékesítés) stádiumában lévő projekteknél is van mód a lakások lekötésére.
Itt még adásvételi szerződést nem tudnak kötni a felek, de jellemzően pár százezres letéttel jelezhetik vételi szándékukat.
Mégis - érdemes már ekkor bejelentkezni, ha nem akarunk a legjobb lakásokról lecsúszni.
Mennyi idő alatt épül fel egy-egy társasház általában? Mennyit kell várniuk a vevőknek?
Egy kisebb társasház műszaki kivitelezési ideje jellemzően 10-14 hónap, de az ezt megelőző tervezés és engedélyezés,
illetve a műszaki átadás utáni használatba vételi engedélyhez szükséges folyamatok, valamint az albetétesítés
összesen akár még egyszer ennyi időt is igénybe vehetnek. A nagyobb beruházásoknál ez nyilván hosszabb időt is jelenthet.
Tehát ha valaki terv asztalról vásárol, előzetesen informálódjon teljeskörűen a beruházói háttérről, és a lehető leghosszabb beköltözési határidővel kalkuláljon és lehetőleg ne költözzön ki a régiből az új lakása átadásig.
Vannak-e olyan vásárlók, akik a CSOK-ot is igénybe veszik? tapasztalnak-e emiatt élénkülést?
Az ingatlan fejlesztők eddig a minél kisebb alapterületű lakások építésére törekedtek,
mert hagyományosan erre van a legnagyobb kereslet, a CSOK hatására viszont már nagyobb méretű lakásokat is mernek tervezni.
Az év elején óriási érdeklődés volt a lehetőség iránt, de gyorsan kiderült, hogy kicsi az a kínálat a piacon, amire rögtön igénybe lehetne venni a támogatást,
Ezek a lakások azonban csak 2017 végén, 2018 elején fognak elkészülni.
Addig is van lehetőség a már épülő lakások között válogatni oldalainkon.